Choroba wrzodowa żołądka jest to cykliczne pojawianie się ubytków w błonie śluzowej żołądka, czemu towarzyszy stan zapalny i martwica fragmentu tkanki. Najczęstszą przyczyną (70%) jest zakażenie “helicobacter pylori”, bakterią zdolną do przeżycia w kwaśnym środowisku żołądka, produkującą toksyny uszkadzające jego błonę śluzową i powodujące zapalenie.
Dodatkowo palenie papierosów, nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, stres, picie dużych ilości kawy i alkoholu również przyczyniają się do rozwoju wrzodów. Nie bez znaczenia pozostają czynniki genetyczne. Elementem uzupełniającym leczenie farmakologiczne jest odpowiednia dieta – przyspiesza ona leczenie i łagodzi objawy chorobowe.
Dieta w przypadku choroby wrzodowej powinna być łatwo strawna z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego.
Zalecenia ogólne:
- niewielkie posiłki, przynajmniej 5 razy dziennie
- stałe pory posiłków
- posiłki nie zbyt gorące ani zbyt zimne
- obróbka termiczna – gotowanie w wodzie, na parze, w kombinowarach, duszenie bez obsmażania na tłuszczu
- obniżona ilość błonnika w diecie – wykluczenie pieczywa razowego, grubych kasz oraz surowych warzyw i owoców, po których są wzdęcia
- wykluczenie produktów trudno strawnych i wzdymających – np. nasiona roślin strączkowych, kiszona kapusta
- warzywa i owoce powinny być młode, soczyste, gotowane
- owoce soczyste, dojrzałe, bez skórki i pestek, niekwaśne, przetarte lub gotowane
- wykluczenie alkoholu, kawy, mocnej herbaty, soków owocowych (jedynie można rozcieńczone wodą), kakao, pitnej czekolady
- unikanie produktów tłustych takich jak wieprzowina, pełnotłuste sery, kiełbasa, ciężkie sosy
- nie doprawianie przyprawami takimi jak: ocet, pieprz, musztarda, chrzan, maggi, papryka ostra
W chorobie wrzodowej wykluczamy potrawy drażniące żołądek np. ostre przyprawy, ciężkostrawne – tłuste, jaja na twardo, smażone oraz ograniczamy ilość błonnika – pieczywo jasne, owoce i warzywa gotowane lub przetarte, a także wykluczamy produkty wzdymające – rośliny strączkowe, brokuły. Jemy 5 małych posiłków o umiarkowanej temperaturze.
W celu uzyskania bardziej szczegółowych porad i ustawienia indywidualnego jadłospisu, by zmaksymalizować efekty, a także dopasować dietę do przyjmowanych leków i innych jednostek chorobowych, zapraszam na konsultacje!